2011. szeptember 22., csütörtök

3 téma 4 weblap


Mai elemzéseimet rendhagyó módon egyszerre több témából merítettem. Az elmúlt 8 és fél, kilenc hónapban számos weboldalt, forrásgyűjteményt, folyóirat adatbázist elemeztem, ám az Internet oly hatalmas információforrás, amin még 9 hónap elteltével is találni újdonságokat.

Lássuk a mai témákat: Klinikai táplálás elmélete és gyakorlata (e-könyv), Iskolai Szociális Munkások Egyesülete (egyesületi honlap), Healthvisitors (védőnő szakportál), Klinikai, ápolástani angol szaknyelvi szó- és kifejezés gyűjtemény

Mint látni fogjátok 2-2 magyar és angol weblapból lehet szemezgetni. Aki esetleg nem az angolt választotta idegen nyelvként, az látogasson el a Google Translate weboldalra. A program egészen normális fordítási eredményeket ad.

A klinikai táplálás elmélete és gyakorlata: az enterális és parenterális mesterséges táplálás ABC-je (e-könyv, teljes!)


Nyelv: magyar

A könyvet Dr. Varga Péter írta és szerkesztette.

Közreműködők voltak:
  • Dr. Bodoky György Országos Onkológiai Intézet,
  • Dr. Harsányi László Semmelweis Orvostudományi Egyetem, I. sz. Sebészeti Klinika,
  • Dr. Bukovácz Róbert Semmelweis Orvostudományi Egyetem, I. sz. Sebészeti Klinika,
  • Dr. Újhelyi Enikő Szt. László Kórház, Budapest
Kiadás éve: 1998
ISBN száma: 963-910-612-7

A könyv rövid ismertetője (idézetek az előszóból): „Minden beteget jól kell táplálni. Ez nem új keletű és nem is túlságosan eredeti megállapítás. A szomorú valóság azonban az, hogy a kórházakban vagy még otthonukban kezelt betegek jelentős hányada malnutrícióban szenved, ami súlyos szövődmények kialakulásához vezethet. Számos betegséget, különösen azok kritikusan súlyos szakában szervi - pl. a gyomor-bélrendszerben igen korán fellépő - funkció-károsodások kísérnek, aminek következtében a malnutríció tovább fokozódik.
Nehezen érthető, hogy számtalan kutatási és kísérleti vizsgálat eredményével alátámasztott, és a mindennapi klinikai gyakorlatban is igazolt tények ellenére, miért ilyen gyakori a malnutríció és miért jár még sok helyen gyermekcipőben a táplálási terápia?
A kérdésre az egyik lehetséges válasz talán abban rejlik, hogy a különféle betegségek ellátására (túl-) specializálódott orvosok tudatában, a betegek táplálásának kérdése hagyományosan az érdeklődés perifériájára szorul. (…) A könyv sikerrel bebizonyította - és ez is egyik erénye a könyvnek - hogy a táplálás különböző belgyógyászati és sebészeti kórképek terápiájának elválaszthatatlan része. Ismeretes, hogy a táplálási terápiával kapcsolatban eltérő szemlélet és vélemények is tapasztalhatók. A szerzők könyvükben azonban a hangsúlyt - helyesen - e különbözőségekben is azonos alapvető ismeretekre helyezték. A könyv hasznos ismereteket nyújt a táplálási terápiában jártas vagy esetleg még kevésbé képzett gyakorló orvosnak, orvostanhallgatónak vagy magát továbbképző szakorvosnak, valamint mindazoknak, akik részletes betekintést szeretnének nyerni a korszerű táplálási terápia témájába. A kiadvány nem csupán elméleti összefoglaló vagy hivatkozási alap, hanem gyakorlati vezérfonalként is szolgálhat a különféle táplálási problémákkal nap mint nap szembesülni kényszerülő belgyógyász, sebész, intenzív betegellátó orvos, gyerekgyógyász, dietetikus stb. szakember számára.”

Használati értéke kiváló. Nagyon hasznos információkkal látja el az olvasókat. Táblázatokat és képes kiegészítéseket is találhatunk az elektronikus verzióban. A fejezetek végén válogatott bibliográfia is szerepel, amit fel is lehet használni szakdolgozat készítéskor.

Értékelés: 5/5

Iskolai Szociális Munkások Egyesülete (egyesületi honlap)

Elérése: http://www.isme.hu/

Nyelv: magyar

Kik, mik az iskolai szociális munkások?

„Az iskolai szociális munkás olyan iskolában dolgozó, segítő szakember, aki elsődlegesen egészség-fejlesztéssel, prevencióval foglalkozik, illetve a felmerülő életvezetési, szociális problémák megoldásához nyújt segítséget az iskola diákjainak, tanárainak, valamint a szülőknek egyaránt.
Az iskolai szociális munkás segíteni tud iskolai nehézségek, szociális problémák, párkapcsolati konfliktusok, családi gondok, hiányzások, krízishelyzetek, alkohol- és drogproblémák, beilleszkedési nehézségek, iskolai agresszió, stressz, továbbtanulás vagy iskolaváltás esetében, de a diákmunkák, pályázatok, ösztöndíjak kiválasztásában, felkutatásában is. Információk, egyéni és csoportos konzultációk, közösségi programok formájában nyújt szolgáltatást, és együttműködik az ifjúsági, szociális és egészségügyi intézményekkel, emellett rendelkezik a megfelelő jogi, pszichológiai és társadalom-politikai ismeretekkel.” – idézve http://www.isme.hu/ 2011-09-21-n.

A kezdeményezés támogatandó és a létrehozók becsületére váljon, amiért bele mertek vágni egy ilyen egyesület létrehozásába. A munkájuk mellett valószínűleg kevés idejük jut az oldal fejlesztésére és tartalommal való feltöltésére. Ám, a már feltöltött anyagok jól hasznosíthatóak.

A források és segédletek témakörben találjuk ezeket az anyagokat.
Kiemelendő az
  • Ajánlások, állásfoglalások rész,
  • a Cikkek, tanulmányok valamint
  • a Szakirodalmi, könyvajánló rész.

Az oldalt sajnos év elején frissítették utoljára. Ez sajnálatos, ám reméljük idővel lesz új tartalom a portálon.

Értékelése: 3/5

Klinikai, ápolástani angol szaknyelvi szó- és kifejezés gyűjtemény


Nyelv: angol (amerikai)

Ezt a szócikk és kifejezés gyűjteményt az egyesült államokbeli Iowa-i Egyetemhez tartozó kórházak és klinikák tehetséges személyzete írta. Figyelembe véve, hogy lehetőleg a legteljesebb körű cikk és a beteg útmutatót fogalmazzák meg, amellyel egészségügyi témákban és számos különleges eljárásról tájékozódhatnak a hallgatók.

Az egyes témák sok esetben több oldalas magyarázatot kaptak, ám vannak rövid egymondatos jellemzések is. Az egyes cikkeket tudományosan is elismert szakemberek írták. A cikkek MD diplomával bíró szakemberek keze munkái.

A gyűjtemény sokféle témát ölel fel:

Csont-és ízületi Egészség - Bone and Joint Health
Égési sérülések kezelése - Burn Care
Rákos betegek kezelése - Cancer Care
Rákos gyermekek kezelése - Activities for Kids
Bannayan-Ruvalcaba-Riley szindróma (BRRS): Útmutató betegek és családtagjaik részére
Kemoterápia: Mit várhat a beteg? - Chemotherapy: What to Expect
Vastagbélrák - Colon Cancer  
Cowden szindróma: Útmutató a betegek és családtagjaik részére

Fogyatékosok fejlesztési Központja - Center for Disabilities and Development
Fül-orr-gégészeti egészség - Ear, Nose and Throat Health
Étkezési zavarok - Eating Disorders
Szemészet és látás
Kontaktlencse - Contact Lens  
Lézeres látásjavítás és Refraktív Sebészeti beavatkozás - Laser Vision Correction and Refractive Surgery

Egészség és táplálkozás
Egészséges receptek - Healthy Recipes

A szív- és érrendszer kezelése - Heart and Vascular Care
Fertőző betegségek - Infectious Diseases
Meddőség ellátás - Infertility Care
Máj és epebetegségek, illetve tüneteik - Liver and Biliary System Disorders
Ideggyógyászat - Neurology
Az elhízás sebészeti kezelése - Obesity Surgery
Orális Egészség - Oral Health
Fájdalom kezelése - Pain Management
Palliatív ellátás - Palliative Care  

Plasztikai sebészet és a kozmetikai szolgáltatások - Plastic Surgery and Cosmetic Services
Szociális Szolgáltatások - Social Service
Sportolás és gyógyszerek - Sports Medicine 
Scorecard Egészségügyi téma - Scorecard Health Topics

Transzplantációs Szolgáltatások - Transplant Services  
A csontvelő-transzplantáció útmutatója - Bone Marrow Transplant Guide

Urológia - Urology 
Gyermek Urológiai - Pediatric Urology

Női Egészség - Women's Health

Értékelése: 5/5

Healthvisitors.com Védőnőknek


Nyelv: angol

Ez a brit oldal védőnőknek, szülőknek, nagyszülőknek és természetesen a gyermekek számára készült. Segítséget tud nyújtani a témában dolgozó, érintett személyeknek. Ha a gyerek beteg, itt nyugodtan elolvashatjuk mi a teendő (nem szükségszerű rögtön mentőt hívni, orvoshoz rohanni).
Az oldal felépítését tekintve rendkívül egyszerű. Nincsenek rajta gépet terhelő felesleges flash kódok, egyszerű és jól átlátható a kép. 8 fő menüpontot lehet kiemelni (ezek tartalmazzák az ismereteket). Ezek a következők: Home, Dads, FAQ’s, Sick children, Parenting, Grandparents, Creative play, Pre-School.

Home menü: más oldalaktól eltérően, ahol ez a menüpont visszajuttatja a felhasználót a kezdő lapra, itt bizony komoly dolgokról marad le az, aki nem néz rá a menüpontra. Az egyik legfontosabb téma ebben a pontban a Szülőknek szóló iránymutatási archívum (Featured  Archive of Parenting Guidelines). Ebből az Archívumból rengeteg hasznos információ nyerhető. Pl. milyen érzelmi szükségletei vannak a kisgyerekeknek (emotional needs of children), Kisgyermekkori viselkedés (Childhood habits), napégés elleni jó tanácsok (sun safety) stb.
Fontos téma még a Jó védőnők 6 kötelessége (the healthvisitors roles), ahol 6 szabályban, kötelezettségben állapítják meg a jó védőnők feladatkörét.

Dads menü: ahogy a neve is mutatja, „kispapáknak” szóló részhez értünk. Ebben a fülben olyan információkat találunk, amelyek első gyermekes apukáknak nyújtanak segítséget. A hírek, infók elmondják miként érdemes - kell - viselkedni. Mit tegyünk, ha sír a gyerek? Stb. stb. Nem árt férfitársaimnak belenézni, sose tudhatjuk előre, mikor lesz szükségünk egy ehhez hasonló forrásra.

FAQ’s menü: Frequently Asked Questions, ez a magyar GYIK (Gyakran Ismételt Kérdések) angol megfelelője.

Sick Children: mint neve is mutatja; gyermekbetegségekkel foglalkozó részről van szó. A leggyakoribb csecsemő- és gyermekbetegségekkel foglalkozó cikkeket lelhetünk itt. Pl. tejérzékenység, lázas állapot stb.

Parenting: Hogyan legyünk jó szülők? - mondhatnánk. Ám a lényeg pont ez ennél a menüpontnál. Olyan cikkeket, leírásokat találunk, amelyek segítenek eligazodni egy kisgyermek fejlődésében. A gyermek egészséges fejlődéséhez szükséges teendők és foglalkozások leírásával.

Grandparents: nagyszülőknek szóló oldal. Az itt elolvasható témák segítséget adnak a nagyszülőknek; hogyan, mi módon lehetnek gyermekeik és unokáik segítségére. Gyakran nem is gondolnánk, hogy egy telefonhívás is mekkora segítség lehet.

Creative play: Kreatív játékok örökmozgóknak: avagy hogyan foglaljuk le a gyereket? Érdekes és vicces játékok csecsemőknek és kisgyerekeknek. A játékok amellett, hogy lefoglalják a kicsiket, segítik fejlődésüket mind fizikai mind szellemi téren. Minden védőnőnek el kell olvasnia ezt a részt!

Pre-School: a beiskolázás nehézségeivel foglalkozó témakör.

Értékelés: 5/5


2011. szeptember 16., péntek

A féllábú drogstratégia - cikk

A cikket írta: Byrs Zoltán (eLitMed.hu - 2011-09-16. 18:01)

Drogstratégia és semmi más

Az előző koncepciókhoz hasonlóan az anyag beilleszkedik a nemzetközi drogstratégiák fő áramlataiba, ami azt jelenti, hogy specializálódik, nem foglalkozik kellő mélységben az “oki” tényezővel, ami – ma már azt hiszem kimondható – nem más, mint a nyugati gazdasági, társadalmi és kulturális válság.

Nem vetődik fel, hogy a drogstratégia szorosabb kapcsolatot alakítson ki az alkohol és a dohány visszaszorításával kapcsolatos stratégiákkal és velük egységesen lépjen fel. Ezek a legális drogok mind társadalmi terheiben, mind pedig addiktív jellegében megközelítik (sőt, bizonyos álláspontok (Nutt, 2007) szerint meghaladják) a könnyű drogok terheit és hatását. Még vitapontként sem merül fel az anyagba az alkohol és a dohányzás hozzáférésének erősebb korlátozása (ban), pedig ezek egészségügyi hatása bizonyíthatóan pozitív lenne. A korlátozás közvetett hatása pedig valószínűleg az illegális droghasználatot is csökkentené, hiszen az alkoholfüggőség viselkedésmintája más függőségben (e.g. cannabisfüggés) is öröklődhet. (De erősebb összefüggés is lehet, hiszen 2006-2010 között a marihuána és az amfetamin használat nőtt és vele párhuzamosan a nagyivás, és a lerészegedés gyakorisága is nőtt.)

A tervezet csak részlegesen veszi fel a küzdelmet a fogyasztói társadalom káros hatásaival. Talán nem esne az anyag hatókörén kívül annak megállapítása, hogy a drogprobléma valódi megoldásához mélyreható társadalmi kutatások és feltehetően alapvető gazdasági és politikai változások szükségesek, hazánkban és világszerte.

Fontos kiemelni, hogy Magyarország a kábítószer használat terén az alacsony előfordulású országok közé tartozik és a 35 évnél idősebbek körében jellemzően csekély a szerhasználat. (Viszont a 9-11. évfolyamosok cannabis fogyasztásának életprevalencia értéke ijesztően magas. ) A közmegítélés pedig inkább a betegségnek tekinti a drogfogyasztást és kevés ismerettel rendelkezik. Sajnos még a cannabis fogyasztás káros hatásai és kockázatai sem ismertek kellőképpen a társadalom körében. Az előző koncepcióban hangsúlyos ártalomcsökkentés viszont nem kap szerepet a jelenlegi tervezetben, ennek szakmai megítélése nehéz, de akár indokolt is lehet.

A drogügy kapcsán is elmondható, hogy a megelőzés ezen a területen is lényegesen költséghatékonyabb, mint az orvosi kezelés. A szocializációs követelmények és kudarcok, valamint a fiatal korosztály referenciacsoportjai jelentős tényezők a “droghoz nyúlásban”. A tervezetben a tiltás mellett a pozitív minták, az önreflexív felelős viselkedés terjesztése is megjelenik. A töredékes családok, a szenvedélybetegségek, negatív szerepét, a média káros hatását (szenvtelenség, szenzációéhség), illetve szocioökonómiai tényezőket is kiemeli a vitaanyag. Ám ezek “oki” megváltoztatása nem jön szóba, csak a kríziskezelés. Az “önimádat” társadalma tehát kimondottan szerepet kap a kérdésben, ám a gondolat kibontása már nem történik meg az anyagban, szigorúan “drogstratégia” marad.

A cikk további részét elolvashatjátok ERRE a linkre kattintva.

2011. szeptember 5., hétfő

Véres kezdet: hematológia atlasz és orvosi galéria


A szemeszter kezdetének örömére új tartalommal örvendeztetem meg a kedves olvasókat. Mint a cím már utalt rá; a mai témakör meglehetősen véres lesz. Szó szerint! Első nekifutásra egy hematológia atlaszt elemzek, másodikként pedig orvosi műtétekről, egészségügyi, tudományos valamint emberi betegségekről készült képgalériával örvendeztetem meg a nagyérdeműt.

Hematológia Atlasz


Nyelve: angol

Az oldalt öt japán szakember munkájából hozták létre. Olyan orvosok, tanárok anyagaival találkozhatunk itt, akik a nagojai, kiotói, hamamatsu-i valamint a Nagasaki Egyetemen dolgoznak vagy dolgoztak. Az említett illetők neve és munkahelyük fellelhető az oldalon, Google-ban utánuk lehet keresni (létező, élő személyek, nagy tudományos háttérrel).

A képanyagokat 1996-ban készítették, ám még így is jól hasznosítható. Házi dolgozathoz, tanuláshoz kiválóan alkalmazható.

A képek jó minőségűek és nagy felbontásúak. Az átlagos felbontás 745x506 pixel. A képeket le lehet tölteni!

Miről találhatunk képeket?
  • Normál perifériás vér,
  • Vörösvérsejtek variáció,
  • Normál csontvelő,
  • Fehérvérűség,
  • Myelodysplasiás szindróma,
  • Myeloma multiplex vagyis a plazmasejtek daganatos megbetegedése,
  • Makroglobulinémia,
  • Malignus limphoma,
  • Idiopathiás thrombocytopeniás purpura vagyis vérzékenység,
  • Vashiányos anaemia,
  • Megaloblastos vérszegénység vagyis B12-vitamin hiány,
  • Aplasztikus anaemia,
  • Thalassaemia vagyis kóros vérszegénység,
  • Hemolitikus urémiás szindróma,
  • Óriás thrombocyta,
  • Csontvelő-áttétek,
  • Rosszindulatú histiocytózis,
  • Polimorfonukleáris leukocita fagocitózis
 
Angolul kevésbé értőknek itt magyar nyelven is elérhető az oldal: Az oldal magyarul

A fordítási hibákért a Google Translate programot terheli a felelősség.

MediScan Orvosi Galéria


Nyelve: angol

A MediScan egy olyan ügynökség, amely orvosi, egészségügyi, tudományos és természetrajzi képeket gyűjt és ad közre. A MediScan képeit széles körben lehet felhasználni; magazinokhoz, könyvekhez, TV-adásokhoz, weboldalakhoz (és ennek fényében szakdolgozatokhoz, beadványokhoz).

A MediScan archívuma közel 1 millió (!) képet ölel fel és a gyűjtemény darabszáma folyamatosan nő.

Az oldalon felelhető összes kép letölthető.
Három méretben és árfekvésben tölthetők le ezek a dokumentumok.
1 – Standard felbontás: ingyenes használattal mérete átlagosan 500x320 pixel. A képen ilyenkor van/lesz egy nem túl feltűnő vízjel.
2 – Nagy felbontás: fizetős szolgáltatás. Mérete átlagosan 3600x2400 pixel. Ennél a használatnál nincs vízjel a képen.
3 – Extra felbontás: fizetős szolgáltatás. Mérete átlagosan egy poszternek felel meg. Ennél a használatnál sincs vízjel.
A nagy felbontású képeket piros pipajellel jelzik a képek alatti állapotsorban.

A képek témák szerint vannak rendezve. Szemléltető példán keresztül mutatom meg a lehetőségeket, amiket még magában tartogat az oldal. Nézzétek meg a képeket! Nagyobb felbontásért kattintsatok a képek alatti feliratra!

Kattints ide nagyobb felbontásért!      


Kattints ide nagyobb felbontásért!

Kattints ide nagyobb felbontásért!



Találunk keresőt is az oldalon. Kereshetünk tárgyszavak illetve kifejezések szerint. Összetett keresésre viszont nincs lehetőség.

Az oldal használata ajánlott minden egészségügyben dolgozó, azt tanuló embernek illetve a téma iránt érdeklődőknek.
/* */