Elérése: http://www.webbeteg.hu
Nyelve: magyar
Mit ajánl az oldal?
„A WEBBeteg portál elsődlegesen azzal a céllal jött létre, hogy teljes körű és szakmailag hiteles információval szolgáljon betegek és a betegséget megelőzni akaró emberek számára; felhívja a figyelmet az egészségtudatos magatartásra; fórumot teremtsen az egészségügyi problémákkal küzdő internetezőknek, illetve az orvosok és betegek közötti kommunikáció számára.”[1]
A lap orvos szakértői rendszeres és naprakész információkkal, tájékoztató anyagokkal szolgálnak az olvasót érintő, érdeklő betegségekkel kapcsolatban. Az érdeklődő egyedi egészségügyi problémájának megoldásában az „Orvos válaszol” rovattal nyújt segítséget a portál, melyben bárki nyíltan felteheti az őt foglalkoztató kérdését a portál szakorvosainak. Az olvasónak lehetősége nyílik számos alkalmazás használatára, melyek segítenek az egészségügyi állapot felmérésében. Saját kórlapot vezethetünk, ahol összegezhetjük eddigi kórtörténetünket, orvosi eredményeinket. A portál kíváncsi a felhasználók véleményére, tapasztalatára, melyeket a fórum oldalain tehetnek közzé, sőt akár saját internetes blogot is indíthatnak.
Szerkesztőségi alapelvek
"A WEBBeteg.hu a hiteles orvosi tájékoztatás elkötelezett híve. Célja, hogy - ahogyan a választott szlogen (Orvosoktól betegeknek, hitelesen) is jelzi - szakmailag hiteles forrást nyújtson a laikus felhasználók számára. A portál szerkesztőségi tartalmait orvosok írják vagy lektorálják, felhívjuk azonban figyelmét arra, hogy a weboldalon és a hírlevélben megjelenő cikkek, információk nem helyettesítik a szakszerű orvosi ellátást és tanácsadást.
A WEBBeteg.hu oldalon feltüntetjük az ott található cikkek, illetve az orvosi tanácsok forrását.
Az orvosszakmai tartalomnak minősülő, saját forrásmegjelöléssel ellátott cikkeket, illetve az Orvos válaszol rovatban publikált orvosi tanácsokat orvos végzettségű szerzők és tanácsadók készítik, akik saját szaktudásuk és szakmai tapasztalatukat is belefoglalják a megírt tartalmakba. Rendszeres szakértőink és tanácsadóink aktuális listája külön oldalon található meg.
A WEBBeteg.hu újságíró és fordító munkatársainak cikkeit minden esetben állandó orvosszakértőnk lektorálja, a külső forrásokból érkező közleményekhez és a hírügynökségi forrásból származó információkhoz hasonlóan. A hírügynökségi források - melyek a Független Hírügynökség (FH), a Medipress Hírügynökség és a Magyar Távirati Iroda (MTI) fizetett hírforrások - friss híreinek és információinak valóságtartalmáért a hírt kiadó hírügynökségek szavatolnak.
A portál látogatói által létrehozott tartalmak (fórumok, blogok, cikk kommentek) valóságtartalmát a WEBBeteg nem garantálja, ám minden esetben megkülönbözteti azt a szerkesztőségi és ellenőrzött írásoktól.”[2]
A webbeteg.hu felépítése
A Főoldal rendkívül informatív és gyakorlatilag minden fontosabb információt elérhetünk innen kiindulva. Sok oldallal ellentétben ez a főoldal nincs túl bonyolítva, egyszerű, jól átlátható mégis minden fontos megtalálható rajta.
Magát az oldalt nem vesézem ki, minden részletbe belemenve. Viszont a legfontosabb adatbázisait kiemelem, hogy mindenki tudjon tájékozódni. A webportál többi részét a kedves olvasónak kell fel fedezznie.
- Betegségek A-Z
- Életmód
- Jogi esetek
- Szolgáltatások
- Orvos válaszol
- Keresők, Egészségügyi adattárak
- Tesztek (egészségfelmérésre)
Betegségek A-Z (http://www.webbeteg.hu/betegsegek)
Ez az adatbázis a legnagyobb magyar nyelven elérhető, ingyenes betegség adattár. 28 kategóriában keresgélhetünk. Többek közt: Vesebetegségek, Urológia, Szív- és érrendszeri betegségek között.
A kategórianézet a böngészős keresés helyi megfelelője. Találunk emellett egy ABC sorrendezésű betegségkeresőt is. Itt aztán tényleg több száz betegség leírását, kortörténetét, kockázati tényezőit elolvashatjuk.
Nagyon jól használható és ajánlott ápolástannal, orvostannal foglalkozó vagy azt tanuló embereknek.
Életmód (http://www.webbeteg.hu/eletmod)
Ez az adattár 10 kategóriával bír. Az egészségturizmustól, a Szépségápoláson át Sport és egészségig bezárólag sok mindent találunk. Saját beépített keresőt nem találunk, a cikkek közt kizárólag böngészéssel navigálhatunk.
Ezt a szakaszt nyugodt szívvel tudom ajánlani minden embernek, különösen az egészségügyi hallgatóknak. Egészségturizmussal ugyanis kevés oldal foglalkozik Magyarországon.
Jogi esetek (http://www.webbeteg.hu/aloldal/jogi_esetek)
Az egészségügyi joggal kapcsolatos cikkek armadáját találjuk a címszó alatt. Rengeteg esetet elemeznek a portál jogászai. Pro és kontra vizsgálják az ügyeket. Ahol döntés született, ott ezt is feltüntetik. Egészségügyi jogban utazóknak különösen hasznos ez a szakasz, mivel sok precedens értékű eljárást sorra vesznek.
Szolgáltatások
A WEBBeteg által ajánlott, látogatóik számára kedvezményes megrendelést biztosító szolgáltatások. Ide tartoznak a különféle állapotfelmérő tesztek, pl. vastagbélrák-kockázati teszt, ételintolerancia teszt. Stb.
Orvos válaszol (http://www.webbeteg.hu/orvos_valaszol)
Ahogy a téma címe is mutatja; itt lehet kérdésekkel bombázni a portál szakorvosait különböző valós vagy vélt betegségeinkről, tüneteinkről. A részleg használatához regisztrált tagnak kell lenni. A regisztráció ingyenes.
Bármilyen kérdést feltehetünk. A válaszadók korrekten, kioktatás nélkül válaszolnak a feltett kérdésekre legyen az bármennyire triviális vagy fura.
Találunk saját beépített keresőt, így ráakadhatunk olyan emberekre, akik a saját problémánkkal küzdöttek, küzdenek. Választ is találhatunk, s így a portál szakembereinek is időt takarítunk meg, nem is beszélve a saját időnkről. Érdemes először tárgyszóval keresni és csak végső esetben kérdést feltenni.
A kérdést anonim módon is feltehetjük, így nem kell félni egy esetleges lelepleződéstől valamint kínos helyzetektől.
Keresők, egészségügyi adattárak (http://www.webbeteg.hu/keresok)
A WeBBeteg portál egyik legkiemelkedőbb része. 3 nagy témakörben 18 adattárban kutakodhatunk. Olyan adatbázisokról van itt szó, mint gyógyszerkereső, orvos kereső, patikakereső stb.
A gyógyszerkereső tár külön kiemelendő, mivel az összes forgalomban lévő gyógyszer megtalálható az adatbázisban és a legfontosabb tudnivalók mellett megtudhatjuk a gyógyszer árát is, valamint hogy vényköteles-e. A gyógyszerkeresőnek van saját keresőrendszere, ahol többféle funkciót is beállíthatunk (többek közt a már említett vénykötelességet).
Külön kiemelendő még az E-számok avagy Élelmiszer adalékanyagok tár, amely az élelmiszeriparban felhasznált adalékanyagokat gyűjti. Az egyes anyagokra rákereshetünk kódja, neve é/vagy típusa szerint.
Érdekességképp említhető a Receptkereső, amely a nevével ellentétben nem gyógyszerrecepteket jelent, hanem ételek elkészítési módját. Rengeteg ételt megtalálunk ebben a keresőben, érdemes és érdekes a használata.
Fontos adatbázis a Országos Automata Életmentő Defibrillátor (AÉD) Adatbázis, amely felsorolja az országban található összes defibrillátor pontot. Egészségügyi dolgozóknak, érdeklődőknek szinte kötelező átnézni a lakóhelyéhez közel eső helyeket. Sajnálatos látni mennyire kevés helyén van ebből az életmentő készülékből.
Tesztek (http://www.webbeteg.hu/tesztek)
Egészségünk felmérésére alkalmas teszteket tölthetünk ki rengeteg témában. Kicsit túlzónak vélem a tesztek értékeléseit, mivel egy átlag 50 éves embernek mindegy mi a teszt tuti azt adja eredményül, hogy keresse fel orvosát és vizsgáltassa ki magát. Azért a kipróbálása ajánlott minden korosztály számára. Könnyen lehet, hogy megelőzhetjük egy teszt kitöltésével valamely komoly betegség kialakulását.
Összegzés
A portált nyugodt szívvel tudom ajánlani minden olvasónak, akit érdekel az egészségügy. Emellett olyan fontos ismereteket is meg lehet szerezni, amelyeket az egészségügyben dolgozók vagy tanulók sem hagyhatnak figyelmen kívül. Ápolástan hallgatóknak, egészségügyi szervezőknek, egészségturizmus hallgatóknak kifejezetten ajánlott a portál gyakori felkeresése, mivel mindennapi tanulmányaikhoz és/vagy vizsgáikhoz találhatnak itt forrásanyagokat.
Értékelés: 20/20 (vagy 20/25)
Ingyenesség: 5/5
Frissítés gyakorisága: 5/5
Egyéb szolgáltatások: 5/5
Elérhető folyóiratok száma: 0/5
(bár nem ez a portál fő irányultsága)
Használhatóság: 5/5
[1] http://www.webbeteg.hu/impresszum (2011-07-25)
[2] http://www.webbeteg.hu/impresszum (2011-07-25)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése