2011. november 5., szombat

GyászPortál - a halál elfogadása, a gyász feldolgozása



Nyelve: magyar

E portált a Napfogyatkozás Egyesület hozta létre. Az Egyesület azzal a céllal jött létre, hogy a gyászolóknak segítséget nyújtson; hogy könnyebben feldolgozhassák a gyászt, mely egy közeli hozzátartozó elvesztésével jár. Az alapítást indokolta továbbá, hogy „Magyarországon a gyászolók egyéni és csoportos (önsegítő és professzionális) támogatásának szervezeti keretei nem alakultak ki, a társadalom tagjai a gyásszal kapcsolatban csekély, s helyenként téves ismeretekkel rendelkeznek.”[1] Magyarországon a gyászkultúra elhalványult, a gyászolás hiánya (pl. az "erős", a gyászon önmagát hamar "túltevő" ember képe) téves értékké vált, a segítő foglalkozásúak képzésének ez a témakör általában nem része.

Milyen célkitűzései vannak az Egyesületnek?
  •  "a társadalom figyelmének felhívása a gyászolók és az egyéb veszteségeket átélők (munkahelyüket elveszítők, házasságukat illetve párkapcsolatukat felbontók, csonkoló műtéten átesettek stb.) nehézségeire, támogatásuk fontosságára
  • gyászolók segítése: az egyéni és csoportos támasznyújtás kereteinek megteremtése
  • a gyász külföldi szakirodalmának feldolgozása, ennek az ismeretanyagnak a hazai viszonyokhoz való adaptálása
  • gyásszal kapcsolatos képzések és konferenciák szervezése
  • gyásszal foglalkozó kiadványok (könyvek, tanulmányok) megjelenésének elősegítése
  • szakmai fórum megteremtése a gyásszal és egyéb veszteségekkel foglalkozók számára, a szakemberek közötti együttműködés elősegítése.”[2]

Kiknek ajánlható az oldal?

Nehéz a gyász időszaka. Iszonyúan nehéz átélni egy szerettünk távozását. Az embert sokféle helyzetben, sok helyen érheti az elmondhatatlan veszteség. Kórházban, úton akár otthonában. A halál nem várja meg, míg felkészülünk rá. Ezért is fontos, hogy akik az elmúlás pillanatában velünk vannak képesek legyenek a közhelyszerű: „sajnálom”; „részvétem” mellett igazi segítséget nyújtani. Dolgozz ápolóként, szociális munkásként, pszichiáterként biztosan fogsz olyan helyzetbe kerülni, mikor elkerülhetetlen a segítségnyújtás. Vagy, ha Te is éltél már ilyesmit, akkor ez az oldal segítséget nyújthat számodra a gyász megkezdéséhez, a feldolgozás elindításához.

Ajánlom tehát: 
  •  Ápolóknak (vagy ápolást tanulóknak), 
  •  Szociális munkásoknak (vagy tanulóknak),
  • Pszichiátereknek (hallgatóknak) illetve
  • Minden embernek, akit érint a gyász, az elveszettség érzése.

 Az oldal legfontosabb részegységei, menüpontjai: 
  • Gyászfeldolgozás: cikkek, szakmai fogalmazások a gyászfeldolgozás témakörében. Mi a folyamata a gyásznak? Milyen lépcsőfokokon megyünk át mind? Hogyan viselkedjünk a gyászolóval? Milyen lehetőségek adódnak a csoportos gyászfeldolgozáshoz? Ebből a menüpontból kiindulva számos cikk nyújt ehhez segítséget 
  • „Mi a teendő?”: Mit tegyünk, ha szerettünk elment? Milyen hivatalos lépéseken kell átesni? Kikhez kell elmenni hivatalos okiratokért, halotti anyakönyvi kivonatért? Kötelező-e a boncolás? Hogyan kell intézni a hagyatéki eljárást? Milyen virág legyen a síron? Minderre választ kaphatunk a menüpontban található cikkekből. 
  • Jogi kérdések: cikkek, írások, lehetőségek ha jogi útra kell terelni a gyászfeldolgozás rögös csapását. 
  • Túlvilág: a másvilág vagy túlvilág kérdéskörével foglalkozó egység. A különböző kultúrákban létező, elfogadott filozófiai és vallási értelmezések a halál utáni létről. Megtudhatjuk, mit gondolnak a buddhisták, a hinduk, a keresztyének vagy épp a kínaiak erről a témáról. 
  • Öngyilkosság: egyre aktuálisabb téma. A hírekben most már minden hétre jut egy öngyilkossági eset. A brutálisabb öngyilkosságok - mint a budapesti lányok az autójukban - az országos adók műsorkínálatába is bekerülnek. De hogyan ismerjük föl, ha valaki tervezi? Hogyan előzhetjük meg a bajt? Megelőzhető egyáltalán, ha valaki eltökélt? Kik kerülhetnek öngyilkos helyzetbe? Segítség és útmutatás mindenkinek ebben a menüpontban. 
  • Babasirató: nem kívánjuk soha senkinek, hogy elveszítse a kisbabáját. Ha megtörtént a baj, változtatni már nem lehet rajta. Ilyenkor az ápolókra hatalmas súly nehezedik. Sok halált láthattak már, ám egy ártatlan még el sem kezdődött élet elvesztését feldolgozni közel lehetetlen. Ezért kell tudniuk, hogyan segíthetnek a szülőknek, különösen az anyáknak. Tudniuk kell mi a teendő! Ez a részegység ebben nyújt segítséget. 
  • Vallomások: emberi vallomások, érzések. Írások, emlékezések szülőkről, gyermekekről, egyszerű emberektől, egyszerű embereknek. 
  • Videó ajánló: riportok olyan emberekkel, akik átélték már egy szerettük halálát. Videó klipek komoly zenékről, temetéseken elhangzó gyászdalokról. 
  • Könyvajánló: a gyásszal, a halállal, az elmúlással kapcsolatos szépirodalmi, pszichológiai, kultúrtörténeti, vallási, filozófiai, ezoterikus művek ajánlója. A menüpontban található: „Letölthető könyvek” gombra kattintva ingyenes letölthető könyveket találhatunk. 
  • Az én történetem: vallomások, történetek emberektől-embereknek. Ebben a menüpontban bárki beküldheti szerettének távozásának történetét. Az emberek válaszolnak rá, segítenek beszélni róla. Aki nehezen tudja feldolgozni a feldolgozhatatlant, az tegyen itt egy próbát!

A következő fontos rész már nem menüpont.
A Nyitóoldalon a lap jobb oldalán van egy „Kihez forduljak?” blokk. Innen a Lelki segítség szakaszt emelném ki. A gyászfeldolgozásban, a keserű fájdalom feldolgozásában segíteni tudó emberek eléréseit találhatjuk itt meg. E-mail címet és/vagy weboldalas eléréseket lelhetünk.

Nem sokat fűznék hozzá az oldalhoz. Én is elveszítettem drága jó Anyámat és az oldal segített elindulni a feldolgozáshoz vezető úton. Remélem mások is hasznát látják majd elemzésemnek.

Páll Zoltán
2011-11-05


[1] Forrás: http://gyaszportal.hu/bemutatkozas (2011-11-05-n)
[2] Forrás: http://gyaszportal.hu/bemutatkozas (2011-11-05-n)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

/* */