2011. április 27., szerda

Az Európai Unió Közegészségügyi Adatbázisai és Statisztikai gyűjteményei - 6. rész


Egészséges életmód népszerűsítése

  • Táplálkozás és testmozgás: „Európában jelenleg a korai elhalálozás hét legfontosabb kockázati tényezője közül hat az étkezési, alkoholfogyasztási és testmozgási szokásokkal függ össze. Ez a hat tényező a magas vérnyomás, a magas koleszterinszint, a nem megfelelő testtömeg-index, a nem elégséges gyümölcs- és zöldségfogyasztás, a mozgáshiány és a túlzott alkoholfogyasztás.
Különösen aggasztó, hogy a túlsúly és az elhízás egyre gyakoribb jelenség Európában. Az Európai Bizottság a probléma megoldása érdekében integrált stratégiát szorgalmaz, amelyben helyi, regionális, nemzeti és európai szintű érdekelt felek egyaránt szerepet kapnának.
A táplálkozással, túlsúllyal és elhízással kapcsolatos egészségügyi kérdésekre vonatkozó európai stratégiáról szóló fehér könyvvel a Bizottság hozzá kíván járulni a helytelen táplálkozással és a mozgáshiánnyal összefüggő kockázatok csökkentéséhez az Európai Unióban.
A tagállami kormányok képviselőiből álló magas szintű munkacsoport biztosítja a tudás és a bevált módszerek gyors átadását, illetve a nemzeti kezdeményezések összehangolását olyan kulcsfontosságú területeken, mint pl. az élelmiszerek összetevőinek megváltoztatása. Az EU étrenddel, testmozgással és egészséggel kapcsolatos cselekvési platformja azon európai szintű érdekelt felek fóruma, akik hozzá kívánnak járulni a túlsúly és az elhízás növekvő tendenciájának megállításához és visszafordításához. Egészségügyi programján keresztül a Bizottság számos olyan kezdeményezést támogat, amely a táplálkozás és a testmozgás témájával foglalkozik.
Az EU étrenddel, testmozgással és egészséggel kapcsolatos cselekvési platformja olyan (élelmiszeripari csoportoktól fogyasztóvédelmi civil szervezetekig terjedő) európai szintű szervezetek fóruma, amelyek az étrenddel és a testmozgással kapcsolatos jelenlegi tendenciák ellen küzdenek 
A platform létrehozásával az volt a cél, hogy a Bizottság vezette szerveződés összehangolja a társadalom különböző szegmenseinek e problémára irányuló tevékenységeit, és példája nyomán Európa-szerte nemzeti, regionális vagy helyi kezdeményezések szülessenek.”[1]
  • Alkohol: „Az alkoholfogyasztással összefüggő egészségügyi ártalmak jelentős közegészségügyi problémát jelentenek az Európai Unióban: ezek az ártalmak felelősek a megbetegedések és a korai elhalálozások több mint 7%-áért. Hosszú távon még a mérsékelt alkoholfogyasztás is növeli a szív- és májbetegségek, valamint a rák kialakulásának kockázatát, a gyakori és jelentős mértékű alkoholfogyasztás pedig függőséghez vezethet. Bármilyen mennyiségű szeszes ital elfogyasztása veszélyes lehet terhesség alatt, és veszélyeket rejt a járművezetők számára is. A fiatalok különösen ki vannak téve a részegség rövid távú hatásaiból fakadó veszélyeknek (pl. balesetek és erőszak). A 15–29 éves fiúk és férfiak körében körülbelül minden negyedik haláleset az alkoholfogyasztással függ össze.”[2]
Ennek ellensúlyozására az EU akciótervet dolgozott ki, melynek célja a fiatal korúak alkoholfogyasztásának leredukálása, a veszélyek propagálása.
Elérhető ADATBÁZIS.
Neve: RAYPRO
Nyelve: angol

  • Dohányzás: „Noha az Európai Unióban egyre kevesebben dohányoznak, a dohányosok az uniós lakosságnak még mindig egyharmadát teszik ki. A rákos, a szív- és érrendszeri, illetve a légzőszervi megbetegedések tekintélyes része hozható összefüggésbe a dohánytermékek fogyasztásával. Európában az elkerülhető egészségügyi kockázatok sorában a dohányzás áll az első helyen, mivel több egészségügyi problémát okoz, mint az alkohol- és a kábítószer-fogyasztás, a magas vérnyomás, a túlsúly vagy a magas koleszterinszint.
A dohánytermékek fogyasztása évente 650 000 európai lakos korai halálát okozza. Ez több mint Málta, illetve Luxemburg teljes lakossága. 2000-ben a dohányzás az európai uniós országok társadalmának több mint 100 milliárd eurós veszteséget okozott. A dohányzás visszaszorítására célzott jogszabályokat vezettek be az Unióban. Az Európai Unió dohánytermékekre vonatkozó szakpolitikájának sarokkövét a jogszabályok jelentik. A jogszabályok közül a dohánytermékekről szóló irányelv, valamint a dohánytermékek reklámozásáról szóló irányelv a legfontosabb.
Az Európai Bizottság és az uniós tagállamok képviselői rendszeresen összeülnek, hogy megvitassák a dohányzás visszaszorításával kapcsolatos kérdéseket. Találkozóik emellett azt hivatottak biztosítani, hogy a vonatkozó jogszabályok kidolgozása a legújabb fejlemények figyelembevételével, az elfogadott szabályok végrehajtása pedig hatékonyan menjen végbe. Az Unió a megelőzést célzó és a leszokást segítő tevékenységek széles köré támogatja. A dohányzás elleni stratégia fontos elemét képezi azoknak a tevékenységeknek, amelyek a megelőzést és a leszokást hivatottak segíteni Európa-szerte. 2002 óta az Európai Bizottság tájékoztatási és megelőzési céllal átfogó dohányzásellenes kampányokat szervez, melyek célközönségét a fiatalok jelentik. Példaként említhető a Bizottság által útnak indított „Help – A dohányfüstmentes életért” elnevezésű uniós kampány. Ám nem csak az egészségpolitika terén születnek olyan intézkedések, melyek a dohánytermékek fogyasztásának visszaszorítását célozzák, a dohányzás ugyanis több szakpolitikai területet érintő kérdés.
Egyértelmű bizonyítékok támasztják alá, hogy a dohányzás visszaszorítása szempontjából a dohánytermékekre kivetett magas adók jelentik az egyik leghatékonyabb fegyvert. Különösen így van ez a fiatalok esetében. A felülvizsgált uniós jogszabály módosítja a dohánygyártmányokra kivetett jövedéki adók szerkezetét és adókulcsait. A tanácsi irányelv konkrétan hivatkozik a dohánytermékek potenciális egészségkárosító hatására, melyet a jogszabály-módosítás egyik okaként említ.
Az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF – Elérése: http://ec.europa.eu/dgs/olaf/index_en.html) részt vesz a dohánytermékek tiltott kereskedelmével kapcsolatos ügyek felderítésében. A tiltott kereskedelem – azon túl, hogy óriási gazdasági veszteséget okoz –, veszélyezteti a dohányzás visszaszorítását célzó erőfeszítések eredményességét, mivel az illegális dohánytermékek gyakran olcsóbbak és ezáltal elérhetőbbek a fogyasztók számára, mint a legálisan értékesített dohányáru. Már folynak a tárgyalások abból a célból, hogy a felek a WHO Dohányzás-ellenőrzési Keretegyezményét jegyzőkönyvvel egészítsék ki a dohánytermékek tiltott kereskedelmének témájában. A dohánytámogatások a közelmúltig az uniós mezőgazdasági politika fontos, ám sokat vitatott elemét képezték. A közegészség érdekében az Európai Unió 2010-re fokozatosan beszüntette a közvetlen dohánytámogatást.”[3]

  • Tiltott kábítószerek: „A kábítószerrel való visszaélés az Európai Unióban és azon kívül egyaránt az egyik legsúlyosabb egészségügyi és társadalmi probléma. A kábítószerrel való visszaélések száma már nem növekszik, azonban még mindig 6500-8500 ember hal meg évente kábítószer használat következtében.
A Lisszaboni Szerződés 168. cikke értelmében, az Unió fellépése a népegészségügyi helyzet javítására, a fizikai és mentális megbetegedések és betegségek megelőzésére, és az emberek testi és szellemi egészségét fenyegető veszélyek okainak megelőzésére irányul. Az Európai Unió kiegészíti a tagállamok fellépését a kábítószer-fogyasztással kapcsolatos egészségkárosodás csökkentése érdekében, beleértve a felvilágosítást és a megelőzést is.”[4] ADATBÁZIS NINCS. Statisztikai táblázatokat találunk az ECHI program keretében, illetve számos projekt leírását, eredményeit tekinthetjük meg.
  • Mentális egészség: „Eltekintve az egyes emberekre gyakorolt jótékony hatásoktól a megfelelő lelki egészség egyre fontosabb tényezővé válik Európa gazdasági növekedésében és társadalmi fejlődésében. Ezek mindegyike az uniós szakpolitikák kulcsfontosságú célkitűzései.”[5]
Van ADATBÁZIS. Illetve megtekinthetők az ebben a témában támogatást nyert projektek leírásai, eredményei.

Adatbázis neve: EU COMPASS
Nyelve: angol

A COMPASS a mentális egészségről és jól-létről szóló európai egyezményben meghatározott 5 prioritással kapcsolatos információk gyűjtőhelye. A rendszer az egyezmény keretében e témákban szervezett konferenciákkal párhuzamosan fejlődik tovább.
Az információkat 4 csoportra lehet osztani:
1.      Szakpolitikák és bevált gyakorlatok
2.      Szakpolitikai dokumentumok, ajánlások, nyilatkozatok
3.      Jelentések és tanulmányok
4.      Végrehajtás

§        Szexuális úton terjedő betegségek: „A szexuális úton terjedő betegséggel kapcsolatos adatokat az Európai Unió tagállamai más-más módon jelentik be. A megfigyelési rendszerek a teljesség, lefedettség és reprezentativitás szempontjából országonként különbözőek. A számok és az arányok országonkénti összehasonlítása ezért félrevezető lehet. Az Európai Bizottság célja:
1.      az adatok összehasonlíthatóságának növelése a tagállami adatok bejelentésének és összehasonlíthatóságának tökéletesítésével
2.      a figyelem felhívása a szexuális úton terjedő betegségek veszélyeire
3.      a szexuális úton terjedő betegségek megelőzésének elősegítése
4.      útmutatás a szexuális úton terjedő betegségek ellenőrzésével kapcsolatban, különös tekintettel a legelterjettebb betegségre, azaz a Chlamydia fertőzésekre (útmutatás a Chlamydiáról)

A szakpolitika végrehajtása érdekében az Európai Bizottság, az uniós országok képviselői, az ifjúsági szervezetek képviselői és a kutatók rendszeres megbeszéléseket tartanak a szexuális egészség fórumának keretében.
Az érdekelt felekkel megrendezett vitafórumok a következő témákat érintik:
1        - az alábbi szexuális úton terjedő betegségekkel kapcsolatos adatgyűjtés hatékonyságának fokozása:
§                   Chlamydia
§                   Gonorrhea
§                   Hepatitis B
§                   Hepatitis C
§                   Humán papillomavírus
§                    Szifilisz
2 - A szexuális úton terjedő betegségek megfigyelésével, nyomon követésével és megelőzésével kapcsolatos bevált gyakorlatok cseréje.”[6]
Külön ADATBÁZIS nincs. Ám a témával foglalkozó projektek leírásai, dokumentációi elérhetőek.


Adatbázisok: 

Neve: RAYPRO
Nyelve: angol 
A dohányzás - mint függőség - kialakulásának megelőzésére és gyógyítására létrehozott akcióterv adatbázisa.
 
Adatbázis neve: EU COMPASS
Nyelve: angol

A COMPASS a mentális egészségről és jól-létről szóló európai egyezményben meghatározott 5 prioritással kapcsolatos információk gyűjtőhelye. A rendszer az egyezmény keretében e témákban szervezett konferenciákkal párhuzamosan fejlődik tovább.
Az információkat 4 csoportra lehet osztani:
1.      Szakpolitikák és bevált gyakorlatok
2.      Szakpolitikai dokumentumok, ajánlások, nyilatkozatok
3.      Jelentések és tanulmányok
4.      Végrehajtás

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

/* */